Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ov2000.com/includes/menu.inc).

Zalety i wady całorocznego ogumienia czyli ciekawa możliwość dla wielu kierowców.

Artykuły

Opony to jeden z najważniejszych elementów pojazdu, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Pomimo tego że mają styk z jezdnią zaledwie na powierzchni kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych, to właśnie ta powierzchnia będzie decydować o tym, jak samochód będzie się zachowywał. A tak naprawdę wielu właścicieli zupełnie lekceważy sobie dbanie o opony, co czasami może się skończyć tragicznymi wypadkami.

Najważniejszą kwestią jeśli będzie chodzić o opony jest ich dobranie do pory roku. W naszym kraju najbardziej popularne jest używanie dwóch zestawów opony, czyli na zimę i lato. Opony na zimę mają inną mieszankę, a także bieżnik. Dzięki temu guma w niskich temperaturach utrzymuje swoje parametry i nie twardnieje, co ma miejsce przy oponach na lato. Dodatkowo specjalne wypustki bieżnika, zwane fachowo lamelkami, umożliwiają jazdę po lodzie oraz śniegu, typ sposobem samochód posiada większą przyczepność. Lecz opony na zimę ze względu na taką gumę zupełnie nie nadają się na letnie upały, ponieważ w wyższych temperaturach guma staje się bardzo miękka i będzie się szybko zużywać.
opony
Author: Frank Weber
Source: http://www.flickr.com
Wymiana dwa razy w roku opon dla wielu kierowców jest niewygodna, a poza tym generuje jakieś opłaty. Jakiś czas temu w sprzedaży dla właścicieli osobówek pojawiły się opony całoroczne, łączące w sobie zalety opony letniej i zimowej, umożliwiając bezpieczną jazdę o każdej porze roku. Dzięki odpowiednio dopasowanej mieszance i bieżnikowi dadzą sobie radę i na zaśnieżonych ulicach, i podczas urlopu na południu Europy. Zdobywają one coraz większą popularność, gdyż są po prostu wygodne w użyciu, nie trzeba ich co kilka miesięcy przekładać. Przeciwnicy są zdania, że jeżeli nawet tego typu opony wielosezonowe będą spełniać swoją rolę, to mimo wszystko jazda na nich, zwłaszcza w czasie ciężkiej zimy, nie będzie tak bezpieczna, jak na typowych oponach zimowych.Być może gdzieś w górach takie opony mogłyby nie zdać egzaminu, ale jeśli ktoś jeździ przeważnie po mieście, gdzie drogi są odśnieżane, to raczej dają sobie radę. Najlepiej wątpliwości powinna rozwiać jakaś dobra hurtownia opon, do jakiej przed kupnem warto podjechać i zasięgnąć porady doświadczonych pracowników.