Sprawdzanie efektywności pracy to bardzo istotna kwestia dla postępu przedsiębiorstwa

Artykuły

Każdy właściciel firmy w jakimś momencie chciałby ocenić pracowników. Jedną z niezwykle atrakcyjnych szans na to jest ocena 360 stopni. Ten system oceniania jest zwykle typowana przez pracodawców. Ma ona kilka nazw, a przykładowymi są ocena z wielu punktów widzenia, lub też sprzężenie zwrotne 360 stopni.
ElevatoSoftware
Source: www.elevatosoftware.com
W znacznej mierze chodzi o pozyskanie jak największej ilości informacji o pracowniku, z więcej niż dwóch źródeł. Jeżeli chodzi o punkty odniesienia oceny to pierwszym z nich jest dokonanie samooceny przez pracownika. Zazwyczaj planuje się to na zasadach ankiety. Również w otoczeniu pracownika owe ankiety są przeprowadzane, uzupełnia je wtedy kilkunastu współpracowników. Jest to przede wszystkim szef, równorzędni pracownicy, jak również podwładni oraz klienci firmy. Głównie są to ludzie, którzy są blisko badanego pracownika.Przeróżne istnieją zdania o tej ocenie. Z pewnością jest to skuteczne narzędzie.
pracodawca
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Negatywne zdania zwykle formułowane są przez tych, którzy źle ją zrozumieli. A i tak dużo zależy od sytuacji, w której jest ona wykorzystywana. Ocenianie pracowników przez tę metodę ma bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim dzięki niej rozpoznaje się obszary potrzebne do rozwoju firmy (informacje o ocenie metodą 360 stopni). Następną sprawą jest także szeroko określany coaching, czyli kursy dla pracowników. Ocenianie ich jest sposobem na zorientowanie się, jakie zagadnienia potrzebują przeszkolenia. Bardzo istotne są one do wpisywania danych w kartotekę pracownika.

Bardzo ważną sprawą jest to, Na co zwrócić uwagę przy recenzowaniu pracownika. Głownie chodzi o to, żeby podsumowanie oceny zostały tajne, jedynie do wglądu pracownika. Wyniki ma prawo porównać także pracodawca i trener. Wyniki te muszą uśrednione, tak, by nikt się nie domyślił, które są kogo. Każde aspekty ankiety muszą dostosowane do potrzeb firmy. Dotyczyć one powinny do szczegółowych obszarów funkcjonowania oraz powinny być podzielone według gatunków. Jest to bardzo istotne, ponieważ ułatwia czytanie wyników. Wtedy właśnie da się podsumować, w czym jest się mocnym, a w czym kiepski.