Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ov2000.com/includes/menu.inc).

Rozliczenia z nawiązką do ZUS, progi w podatku liniowym - czyli rozliczenia coraz bliżej

Artykuły

Kolejny koniec roku oznacza przygotowywanie przez firmy zeznań podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok ujrzą teraz światło dzienne w postaci kolumn i wierszy liczb w formularzu PIT. Jakie kroki należy poczynić przy regulacji zaległości finansowych? Jakie są przeliczniki mówiące o tym ile wynoszą nasze zobowiązania- odsetki od zaległości ZUS? Której grupie opłaca się korzystanie z podatku liniowego?


Każdy z pracujących na umowie o pracę odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowne składki. Obowiązuje nas zestawianie w deklaracjach m.in. wysokości składek na ubezpieczenie społeczne a także składki do OFE (więcej na http://cenabiznesu.pl/-od-zaleglosci-wzgledem-zus-zaplacisz-odsetki). Instytucja w każdym roku ustala stawki które „wisimy” – przy dopłatach społecznych wynoszą one 8 % w skali roku, przy OFE wynoszą one 4,51 % na rok. Cyfry te zmieniają się w ciągu lat - bieżące można podejrzeć na centrali urzędu. ZUS przedstawia również stawkę za odsetki ustawowe – kiedy nie zapłaciliśmy za usługi lub produkty temu komu je zlecaliśmy. W tym roku odsetki za zwłokę w spłacaniu wynoszą 13 % w danym roku kalendarzowym. Wszystkie istotne dla dłużników cyfry widnieją też na stronie głównej US - jest to kolejna instytucja z którą winniśmy się rozliczyć. Przeglądając właściwość urzędów skarbowych (http://cenabiznesu.pl/-zmiany-w-ordynacji-podatkowej-wlasciwosc-urzedu-skarbowego) w mieście wojewódzkim, z kilkoma urzędami, wystarczy wpisać adres tymczasowy i wyskoczy najbliższy urząd.
Kalkulator i pieniądze
Author: Jacob Edward
Source: http://www.flickr.com
W innych zakładkach powinny widnieć najświeższe aktualności o podatkach, a także informacje o ulgach podatkowych itp.
Kolejnym zagadnieniem wartym poruszenia przy rozliczaniu się jest podatek liniowy. Sprawa wydaje się prosta, gdyż podatek liniowy zasady ma proste: zdecydowanie opłaca się bogatszym Polakom. Przedsiębiorcy, którzy zarabiają rocznie ponad 85 tysięcy złotych z działalności pozarolniczej łapią się na tzw. drugi próg podatkowy, który wynosi 32 %. Poniżej tej kwoty obowiązuje stawka 18 %.


Podatek sprowadza się do różnicy między przychodem, a kosztami jego uzyskania. Nie jest to łatwe – przekroczenie 85 tys. złotych jest w tym przypadku tym trudniejsze, że przedsiębiorcy nie mogą korzystać z ulg na sieć, potomstwo, ani nie rozliczą się wspólnie z małżonkiem. Opodatkowanie liniowe rodzi również konieczność spisania dodatkowej deklaracji podatkowej – formularza PIT-36L.
Czytaj też http://cenabiznesu.pl/-kilometrowka-do-vat-nowe-zasady-rozliczania-vat-od-samochodow-od-kwietnia-2014